14 grudnia 2018 roku nasza szkoła obchodziła 49 rocznicę nadania jej imienia Adama Mickiewicza. Zgodnie z wieloletnią tradycją wydarzenie to zostało upamiętnione organizacją Tygodnia Patrona Szkoły, trwającego od 9 do 14 grudnia. Jego celem było przybliżenie uczniom sylwetki poety oraz jego twórczości.

Tydzień Patrona rozpoczął się uroczystą akademią poświęconą Adamowi Mickiewiczowi przygotowaną przez klasę II d i IV c pod kierunkiem pań: Marty Jachym i Małgorzaty Tabor.

W całym Tygodniu uczniowie uczestniczyli w przygotowanych dla nich konkursach.

I tak, klasy IV miały za zadanie wykonać ilustracje do bajek pisarza. Okazało się, że najbardziej uzdolnieni plastycznie, są uczniowie klasy IV b i to oni zdobyli główne miejsca: I miejsce za ilustrację do bajki Zając i żaba otrzymała Maja Nowak, II miejsce zdobyła ilustracja do bajki Przyjaciele wykonana przez Jakuba Zająca, a III miejsce ex aequo zdobyły ilustracje bajek: Koza, kózka i wilk oraz Chłop i żmija Nikoli Nowakowskiej i Patryka Nowakowskiego. Wyróżniona została także praca do bajki Lis i kozieł uczennicy klasy IV d Martyny Cieciury.

Klasy V uczestniczyły w konkursie Życie i twórczość Adama Mickiewicza przygotowanym przez panie: Alicję Kupiec i Ewę Pochroń w oparciu o zbeletryzowaną biografię Adama Mickiewicza autorstwa Wandy Grodzieńskiej, pt. Śladami Poety. Największą wiedzą wykazały się uczennice: Katarzyna Dudkiewicz z klasy V c, zdobywczyni I miejsca; Martyna Chrabąszcz z klasy V a, która zdobyła II miejsce; i Amelia Kolano z klasy V d, która uzyskała III miejsce.

Klasy szóste miały za zadanie opracowanie i wykonanie albumów poświęconych Patronowi. Przy ocenie prac jury brało pod uwagę: staranność wykonania, oryginalność, zawartość merytoryczną. I miejsce otrzymał album wykonany przez uczennice klasy VI b: Aleksandrę Kokoszkę i Kamilę Buchaniec. II miejsce zdobyła praca: Martyny Gnutek, Oliwi Nowak i Natalii Chrabąszcz z klasy VI c. III miejsce otrzymał album autorstwa Michała Dziedzica, ucznia klasy VI a. Wyróżniono także prace Emilii i Oliwii Bednarz z klasy VI b oraz Mateusza Mątwickiego i Dawida Motyki z klasy VI a.

Największym wyzwaniem okazał się konkurs dla klas VII, pn. Czytamy „Pana Tadeusza”. Odbył się on 14 grudnia na holu II piętra. Historii księdza Robaka – bo ten fragment epopei czytano - mogli wysłuchać wszyscy uczniowie klas VII. Polszczyzna początku XIX wieku, konwencja wiersza były dla uczestniczek konkursu nie lada trudnością, dlatego jury w składzie: panie Ewa Pochroń i Alicja Kupiec oraz pan Jerzy Frąc postanowiło nagrodzić wysiłki całej piątki uczennic. Miejsce I zdobyła Natalia Lichwała z klasy VII a, II miejsce równorzędne uzyskały: Amelia Gierczyńska z klasy VII a i Patrycja Pęcak z klasy VII b, a III Julia Gwizd z klasy VII c i Agnieszka Łachut z klasy VII b.

Uczniowie klas VIII mogli się wykazać umiejętnością tworzenia prezentacji komputerowych. Wszechstronną prezentację poświęconą Adamowi Mickiewiczowi opracował Tymoteusz Ryk z klasy VIII c i to on zdobył I miejsce. II miejsce otrzymała ciekawa prezentacja Michała Radłowskiego, również ucznia klasy VIII c.

Wszystkie prace wykonane przez uczniów zostały zgromadzone w bibliotece szkolnej i będą stanowić pomoce dydaktyczne do lekcji o Adamie Mickiewiczu.

Oprócz akademii i konkursów Tygodniowi Patrona Szkoły towarzyszyły lekcje języka polskiego, na których omawiano jego twórczość; a także wystawa pozycji napisanych przez Adama Mickiewicza i albumów mu poświęconych oraz gazetki tematyczne.

Harmonogram Tygodnia Patrona Szkoły dla klas IV VIII opracowała pani Teresa Giertuga Skowron przy współpracy nauczycieli biblioteki: pani Alicji Kupiec i pana Marka Kupca.