TERMIN ODDANIA PRAC DO ŚWIETLICY SZKOLNEJ: 11- 13.03.2025r.
Klasy: I -VIII
Cel konkursu:
-pielęgnowanie tradycji świątecznych i regionalnych,
-rozwijanie wyobraźni twórczej dzieci poprzez ekspresję plastyczno-techniczną,
-zachęcanie do twórczej aktywności,
-kształtowanie postaw ekologicznych,
-poszerzenie wiedzy z zakresu różnych technik plastycznych,
-popularyzacja sztuki ludowej i rękodzieła wśród dzieci i młodzieży.
Warunki konkursu:
1. Wykonanie PISANEK- podstawą jest wydmuszka, nie dopuszcza się gotowanych jaj (minimalna ilość do oceny w Regionalnym Konkursie na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową w Tarnowie 5 sztuk od jednego uczestnika), zdobionych różnymi technikami, barwiona w naturalnych wywarach:
pisanka tradycyjna- wykonana techniką rytowniczą (drapana), batikową (pisana woskiem) lub innymi technikami (trawiona w kwasie, oklejana tradycyjnymi materiałami np. bibułą, sitowiem)
pisanka współczesna- wykonana różnymi technikami zdobniczymi np. decupage, malowanie farbami akrylowymi z wyłączeniem użycia tworzyw sztucznych i gotowych materiałów (kalkomania, naklejki, mazaki, cekiny, guziki, plastelina, różnorodne ziarna).
Pisanka współczesna powinna być wykonana na podstawie formy wykonanej z naturalnych materiałów np. masa papierowa, masa solna, masy utwardzalne, gips itp.
2. Wykonanie STROIKÓW WIELKANOCNYCH (format nie większy jak 30/40 cm)
-nie zaleca się oddawania prac z gotowymi kompozycjami z żywych kwiatów wiosennych, typu: ogród w słoiku czy wazonie; żywe kwiaty można zastąpić kwiatami z papieru (origami) lub z mas plastycznych itp.
3. Wykonanie PALM (minimalna ilość do oceny w Tarnowie 3 szt. od jednego uczestnika). Wyklucza się użycie materiałów współczesnych (farbowane trawy, sztuczne kwiaty, wstążki z tworzywa sztucznego, spraye, brokaty itp.)
Do każdej pracy należy dołączyć metryczkę zawierającą: imię i nazwisko, klasę, nazwę szkoły (należy ją odpowiednio mocno przymocować, praca bez załączonej metryczki nie będzie brała udziału w konkursie) oraz zgodę rodzica na udział w konkursie.
Organizator zastrzega sobie prawo do wykorzystania wybranych prac jako materiału wystawowego oraz przekazania do dalszej prezentacji.
Jury będzie brało pod uwagę samodzielność wykonania pracy przez dziecko. Dopuszcza się pomoc rodzica przy użyciu gorącego kleju, czy odpowiedniego montażu.
Najlepsze prace wezmą udział e Regionalnym Konkursie na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową Związaną z Okresem Wielkanocy w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie ( 7.04.2025 r. – 13.04.2025r.).
Prace konkursowe będą zwracane z wyłączeniem prac wybranych przez organizatora do dalszej prezentacji.
Ze względu na limit prac (60 ze szkoły) każda klasa może oddać maksymalnie 2 prace po uzgodnieniu z wychowawcą.