og6

3 grudnia Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza „Ogniki” ze Szkoły Podstawowej w Szczucinie odbyła szkolenie w Centrum Edukacji Przeciwpożarowej, które mieści się w strażnicy OSP w Dobczycach. Wyjazd finansowany był przez Gminę Szczucin i Ochotniczą Straż Pożarną w Szczucin.

Celem szkolenia było nabycie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego. W edukacji wykorzystana została specjalnie przygotowana interaktywna „ścieżka bezpieczeństwa”, która funkcjonuje dzięki najnowocześniejszym technologiom i narzędziom. Wyposażona jest w najnowocześniejsze narzędzia i technologie. Mogliśmy zobaczyć z jakimi zagrożeniami możemy się spotkać w domu, mieszkaniu, jak niebezpieczny jest ogień i do czego może doprowadzić chwila nieuwagi. Jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak działają czujki dymu, tlenku węgla, gaśnice, jak wygląda prawidłowa ewakuacja z miejsca objętego zadymieniem. Dodatkową atrakcją był wirtualno-realistyczny płonący las i wóz bojowy w którym za pomocą specjalnej animacji poczuliśmy się jakbyśmy jechali do prawdziwej akcji.

Następnie udaliśmy się do Wieliczki, gdzie zwiedziliśmy jedną z największych atrakcji turystycznych Małopolski-najstarszą zabytkową kopalinę soli.