W ramach edukacji związanej  z bezpieczeństwem dzieci 16.10.2017r uczniowie Szkoły Podstawowej w Szczucinie uczestniczyli w spotkaniu z Policjantką Komendy Powiatowej Policji  w Dąbrowie Tarnowskiej  asp. Agatą Bulwa.  Spotkanie zostało podzielone na trzy bloki dostosowane do wieku dzieci i młodzieży: dla klas I-III, IV-VII oraz oddziałów gimnazjalnych.

Dla najstarszych uczniów poruszono tematykę związaną z odpowiedzialnością karną, jaką mogą ponieść nieletni za swoje czyny, bezpieczeństwa w drodze do szkoły, w szkole oraz wszelkiego rodzaju zagrożeń wynikających z nieodpowiedzialnego zachowania, jak również profilaktykę uzależnień i szkodliwości społecznej.

Dla uczniów klas IV – VII Pani Policjant przedstawiła problem cyberprzemocy z wykorzystaniem internetu i telefonu komórkowego. Policjantka uświadamiała uczniom zagrożenia związane z ujawnianiem swoich danych osobowych. Mówiła o tym jak bezpiecznie poruszać się po drogach, bawić w domu i na podwórku oraz jak reagować w sytuacji innych zagrożeń. Pani Policjantka ostrzegała też przed osobami nieznajomymi. Uczniowie uczyli się jak reagować na przemoc i agresję w szkole.

Najmłodsi uczniowie  zostali zapoznani z zasadami dotyczącymi bezpiecznego poruszania się po drogach, odpowiednim zachowaniem się na przejściu dla pieszych oraz zasadami  bezpieczeństwa w życiu codziennym, „ograniczonym” zaufaniem co do osób nieznajomych. Policjantka uświadomiła uczniom  jak ważna jest prawidłowa postawa ich samych w razie jakiegoś zagrożenia czy też niebezpieczeństwa.

Przedstawiła naszym uczniom ciekawe prezentacje multimedialne dotyczące omawianych tematów.

Prowadząca  pogadankę uświadomiła uczniom, że mają prawo czuć się bezpiecznie. Na co dzień mogą liczyć na pomoc ludzi i organizacji, które są do tego powołane.

„ODBLASKOWE PIERWSZAKI”

Klasy I przystąpiły  do realizacji akcji „Odblaskowe pierwszaki”. Celem akcji  jest edukacja pierwszoklasistów w zakresie bezpieczeństwa w szkole, w domu, na drodze, w czasie zabawy. Na spotkaniu  z Policjantką Komendy Powiatowej Policji  w Dąbrowie Tarnowskiej Panią Agatą Bulwa,uczniowie uczyli się bezpiecznego zachowania na drodze, przejściu na pieszych.Dowiedzieli się,  jak być bezpiecznym w czasie drogi do szkoły oraz pod  jakie numery telefonu należy dzwonić, jeśli ktoś potrzebuje pomocy.Dodatkową atrakcją były praktyczne ćwiczenia prawidłowego przechodzenia przez jezdnię dla wszystkich pierwszaków.

W ramach spotkania uczniowie klas pierwszych  otrzymali elementy odblaskowe: kamizelkę, zawieszkę, opaskę odblaskową. Odblaski zostały zakupione dzięki współpracy Policji , Szkoły  z Gminna Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, ze środków gminy przeznaczonych na profilaktykę i rozwiązywanie problemów alkoholowych.