Przystępując do realizacji obowiązku projektu edukacyjnego pt. ,,Bohaterowie i miejsca, o których należy pamiętać” młodzież kl. II Gim. im. Bohaterów Września podjęła się wykonania kilku działań, w ramach których chciała poznać i przybliżyć sobie, a także innym uczniom postaci patriotów i miejsca ważne w historii naszego narodu. Już we wrześniu przygotowali oni Powiatową Akademię przy Kwaterze Pamięci Narodowej w Szczucinie. Chcieli w ten sposób uczcić pamięć ofiar zbrodniczo pomordowanych w tym miejscu, a także wszystkich Bohaterów Września 1939 roku.

Przed Świętem Zmarłych porządkowali groby żołnierzy na cmentarzu parafialnym i zapalili na nich znicze, a 03.11.2017 wybrali się ze swoimi opiekunami do miejscowości Blizna i Pustków, gdzie w czasie II wojny znajdował się jeniecki obóz pracy i dowództwo poligonu SS – Heidelager. Tam od 1943 roku Niemcy pracowali nad bronią rakietową V-1, V-2. W obozie pracy zginęło ok. 7,5 tyś. więźniów, którzy zmarli z wycieńczenia , bądź zostali bestialsko zamordowani. Na szczycie ,, Góry Śmierci”, przy pomniku ofiar młodzież zapaliła znicze i oddała hołd poległym.

Uczniowie obiecali sobie, że nigdy nie zapomną o tych tragicznych wydarzeniach, a historię przekazywać będą następnym pokoleniom, bo  PAMIĘC MUSI TRWAĆ.

W najbliższym czasie planują również przygotować wystawę tematyczną na holu I piętra.

Opiekunami projektu są : p. B. Czaja, p. E. Nowak, p. B. Noga, p. B. Musiał, p. B. Stal-Zajda.