hym

"DO HYMNU‘’ - Ogólnopolski Konkurs dla szkół podstawowych organizowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Przed nami kolejne muzyczne wyzwanie. Tym razem cała uczniowska społeczność ze Szkoły Podstawowej w Szczucinie, przygotowuje się do przesłuchania w Ogólnopolskim Konkursie "DO HYMNU” organizowanym przez Narodowe Centrum Kultury. Celem konkursu jest rozśpiewanie całej społeczności szkoły oraz popularyzacja pieśni patriotycznych i hymnicznych.

W drugi weekend września w Łodzi odbyły się warsztaty dla nauczycieli biorących udział w konkursie. Do konkursu zostało zakwalifikowanych prawie 300 szkół z całej Polski. Warsztaty prowadzili uznani wykładowcy akademiccy i jednocześnie członkowie komisji konkursowej: prof. dr hab. Wiesław Delimat (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie), prof. dr hab. Aleksandra Paszek-Trefon (Akademia Muzyczna w Katowicach), prof. zw. dr hab. Roman Grucza, prof. zw. dr hab. Wojciech Maciejowski (Akademia Muzyczna w Poznaniu i  Akademia Sztuki w Szczecinie), dr hab. Aleksandra Grucza-Rogalska (Akademia Muzyczna w Gdańsku), mgr Eliza Szymańska (Poznańska Szkoła Chóralna im. Jerzego Kurczewskiego w Poznaniu) oraz przewodniczący gremium jurorskiego, Pan Krzysztof Kozłowski (Stowarzyszenie Iuvenales Cantores Lodziensis).

Nauczyciele biorący udział w warsztatach zdobyli cenną wiedzę na temat praktycznej analizy problemów wykonawczych poszczególnych utworów. Tematem była również interpretacja literacka i muzyczna pieśni hymnicznych. Zwieńczeniem warsztatów był uroczysty koncert w Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi, podczas którego uczestnicy wspólnie wykonali wszystkie konkursowe pieśni.

Konkurs DO HYMNU - to nasze wspólne wspaniałe przedsięwzięcie. Przy wsparciu dyrekcji szkoły, nauczycieli, rodziców oraz ogromnym zaangażowaniu uczniów - 26 października (dzień przesłuchania konkursowego) pięknie wpisze się w karty historii naszej szkoły.

Ilona Mach