Dnia 19 października pojechaliśmy na wycieczkę edukacyjną do Kielc i Oblęgorka. Pierwszym miejscem, które zwiedziliśmy, był dworek Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Rozmawialiśmy o książkach Henryka, ale najbardziej zaciekawiła nas historia, którą opowiedziała nam nasza pani przewodnik o tym, czy książka "Quo vadis" była powieścią na miarę Nobla. Lekcja ta poświęcona była rzymskiej epopei Sienkiewicza, która przyniosła mu międzynarodową sławę. Niezwykle ciekawa jest geneza powstania powieści, napisanej pod wpływem podróży do Wiecznego Miasta. Książka ta przyczyniła się do otrzymania  przez pisarza Nagrody Nobla, którą ostatecznie przyznano Henrykowi Sienkiewiczowi „za całokształt twórczości". Po bardzo interesującej i pełnej tajemnic lekcji pojechaliśmy do Muzeum Narodowego Stefana Żeromskiego w Kielcach, gdzie mieliśmy lekcję muzealną: „Syzyfowe prace" – powieść o elementach autobiograficznych.  Pani przewodnik przybliżyła nam biografię Stefana Żeromskiego, poprzez porównanie czasów szkolnych pisarza z tymi przedstawionymi w jego powieści. Podczas spotkania poznaliśmy bliżej głównych bohaterów "Syzyfowych prac", rozmawialiśmy o nastawieniu nauczycieli i administracji szkolnej do uczniów oraz analizowaliśmy procesy rusyfikacji - kogo dotyczyły i w kogo były wymierzone.  Opiekę nad nami sprawowały pani Edyta Cieśla oraz pani Renata Sokołowska.