Rok 2023, ze względu na 185  rocznicę urodzin i 130 rocznicę śmierci artysty, ogłoszony został rokiem Jana Matejki. Aby lepiej poznać twórczość jednego z najsłynniejszych polskich malarzy, 24 października wszystkie klasy siódme pod opieką swoich wychowawców i p. Anety Gwizd -Lichwały zwiedziły wspaniały gmach Muzeum Narodowego w Krakowie.
Głównym celem wizyty była realizacja projektu edukacyjnego pt. „Magia Matejki.” Uczniowie mieli okazję poznać ciekawostki z życia artysty, podziwiać jego obrazy, a także oryginalne kostiumy dla swoich postaci.  Podczas zajęć edukatorzy  muzealni przybliżyli grupie historyczną myśl obrazów Matejki, pokazali  te wielkie, ale i te mniej znane dzieła.  Ekspozycja urzekła sposobem prezentacji dorobku malarza, a dodatkowym atutem były zadania wykonywane w grupach.  Zajęcia odbyły się w ramach lekcji plastyki.